Narcismus a spoluzávislost

V mém okolí je mnoho z větší části na první pohled velmi atraktivních inteligentních a úspěšných žen, které žijí ve vztahu s narcistickým mužem. Klasický scénář bývá ve zkratce takový, že postupem času si narcista svou ženu všemožným dávkovaným ponižováním a střídavě udobřováním podvolí a převážně psychicky, což většinou přejde i do problémů fyzických, ji vyčerpá natolik, že si přestane věřit, uzavře se do sebe a je v podstatě nakonec vděčná za to, že s takovou ,,podřadnou, nedostatečnou,, a Bůh ví ještě jakým nálepkám od této osoby uvěřila, ženou, která je ráda za to, že je s ní někdo tak ,,skvělý,, vůbec ochoten žít. Některé ženy, které si nejsou schopny nastavit v partnerství zdravé hranice, jsou pak schopny jít až do extrémů a udělají či tolerují cokoliv, aby onoho muže udržely. Je to takový v podstatě dobrovolný sadomasochistický osamocený vztah.

Ze začátku si pojďme říci, že narcismus a závislost není choroba, jsou to adaptivní (účelové, neupřímné, hrané) strategie ve vztahu.

Prvopočátky nemusíme hledat nikde jinde, než především v rodině a dětství. Někteří lidé jsou si vědomi toho, že vyrůstali v dysfunkční rodině, nicméně mnoho lidí není, nebo tento fakt odmítají, což je posíleno skutečností, že máme tendence považovat za ,,normální,, prostředí ve kterém jsme vyrůstali.

Co znamená dysfunkční?  

Je to systém, v jakém rodina funguje, v otázkách ohledně dítěte, je to pak především ve chvíli, kdy dítě velmi touží/potřebuje cítit lásku, pochopení, podporu a zájem o jeho osobu, jenže na něho není brán dostatečný, nebo žádný zřetel. Naopak je mu dáváno najevo, že svým problémem své okolí zatěžuje. Tito lidé pak v budoucnu mohou potlačit to, kým ve skutečnosti jsou, jen proto, aby zapadli do požadavků jeho nejbližších/kolektivu a tím pádem učinili tzv. emoční smlouvu na často podvědomé rovině = Pokud uspokojím požadavky ostatních, uspokojím i ty své (např. uznání) Disfunkční rodina má v základu smutek a strach ze vztahů a přijetí sebe samého. Není zde skutečná zkušenost s láskou, pouze s její neupřímnou formou. Věří, že v podstatě jsou sami za sebe nemilovatelní.

Jak se může toto výchozí prostředí dítěte odrazit do vztahů a rolí v jeho budoucí rodině?

  1. Stejně jako se to dělo jemu, je i on vůči členům rodiny odtažitý a zaměřuje se pouze na své zájmy.
  2. Vztahy se členy rodiny vnímá jako nedůvěryhodné, není schopen nabídnout svým partnerům a okolí bezpodmínečnou lásku, vnímat je jako součást jeho samotného a partnerovi se otevřít.
  3. Žije ve stavu odpojení a oddělenosti. Tak říkajíc nás nevidí, necítí, neslyší a nesnaží se porozumět tomu, co je pro nás, ať už partnera nebo vztah nejlepší, aby mohl harmonicky fungovat.
  4. Jakékoliv řešení konfliktu s narcistou je ornou půdou pro převážně bezvýchodné situace plné bolesti a někdy i násilí.
  5. Co je však u narcistů zajímavé, že jeho strategie se ve vztahu může měnit. A to buď v tom stávajícím, nebo novém. V prvním případě může být narcistou a v dalším pak závislou osobou/obětí.  

Narcistovo postoje ve společnosti:

  1. Může se snažit být hyper úspěšný, aby zakryl své nízké sebevědomí.
  2. Může se z něho stát vypočítavý manipulátor.
  3. Hledá si takové vztahy, ve kterých své protějšky v podstatě ,,napálí,, svým prvotním zájmem, za kterým se skrývá touha po ovládnutí oné osoby, u které pak vyžaduje poslušnost a povinnost vracet mu to, co do ni investoval= Touha po tom, že někoho dostal – dosáhl svého.
  4. Mohou být neschopni rozpoznávat své hranice, být pasivně agresivní, mít problémy komunikovat s ostatními s pocitem, že nemohou s jejich názorem uspět.
  5. Mohou se uzavřít do sebe, protože vztah pro něj představuje ohrožení a možný přínos dalších bolestných zkušeností stejně jako dříve v rodině.  
  6. Nebo si naopak volí v jeho očích prospěšná povolání, jakými jsou např. pečovatelé, pomocníci, mediátoři, mučedníci, jsou obsesivní ohledně bezpečnosti, morálky a chtějí dělat jen to ,,správné,, = snaží se tím udržet jejich smysl pro stabilitu a pocit bezpečí.  

Vztahy mezi narcistou a závislým mají společného jmenovatele a tím je stud. Stud, který v sobě mají zakořeněný a vede je k celoživotnímu hledání toho, aby se sami za sebe cítili dobře. Žijí s pocitem že na tomto světě nejsou milovaní, lásku a jejich touhy ,,nelze,, získat, proto se musí přetvařovat a nebýt tím, kým skutečně jsou, aby získali to, po čem touží.

Jak komunikovat s narcistou?

  1. První pravidlo zní ,,Nikdy se s narcistou nehádejte!,, Nemá to cenu. O ničem ho nepřesvědčíte, bude si stále myslet jen to své a ještě Vám v zápalu zlosti ublíží něčím o čem moc dobře ví, že Vás zraňuje.
  2. Při komunikaci s ním zůstaňte tedy pouze u základních informací. Nesdílejte s ním svá zranění, pocity, potřeby, nevšímejte si jeho narážek, jen se soustřeďte na to, co s ním opravdu potřebujete vyřešit.
  3. Uvědomte si, že věci jsou tak jak jsou a s narcistou mějte v podstatě povrchní vztah, kdy od něj nebudete nic očekávat a slušně bez nějakých větších emocí s ním dojednejte co je třeba.

Závěrem:

Vztah s narcistou je většinou toxický a je lepší z něho včas odejít. Nikdy se o Vás nebude moc zajímat a na vše budete sami, nejdůležitější pro něj bude především uspokojování jeho zájmů. Pokud budete i přes to všechno schopná v sobě najít nadhled, je dobré zkusit s narcistou o jeho dětství a potřebách mluvit. Pokud najde i on sílu překonat strach s vámi své nitro upřímně sdílet, je šance že společně můžete najít cestu, nicméně jak jsem psala již výše, narcista si mnohdy tento fakt nechce připustit, a tak bude chyby hledat a vidět opět pouze jen u Vás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík